Czego nie wiedziałam o ananasach…

Zanim zatrzymałam się na Hawajach, nie miałam pojęcia jak rosną ananasy. Gdzieś w podświadomości  tkwiło, że chyba na drzewach…Okazuje się, że ananasy to byliny, które rozmnaża się sadząc odrosty do ziemi i czekając aż zakwitną. Czekanie trwa dlugo, bo okolo 24 miesiące. Potem trzeba uzbroic się w cierpliwość i odczekać nastepne kiilkanaście miesięcy, aż szypułki kwiatowe zrosną się, tworząc owoc o charakterystycznym pióropuszu. Z uwagi na ten właśnie pióropusz, który swoim wyglądem przypomina koronę, ananas nosi przydomek „króla” owoców.
Czerwona, bogata w żelazo gleba wulkaniczna, która występuje na  Hawajach okazała się tak doskonała do uprawy tych owoców, że wyspy stały się światowym potentatem w ich produkcji.

 

Hawajska nazwa ananasa to „hala kahiki”, co oznacza „nietutejsza hala” i ma odniesienie do drzewa „hala”, szeroko wykorzystywanego przez Hawajczyków  na przestrzeni setek lat, jako budulec (dachy domów z liści hala), do produkcji odzieży, mat, koszyków, kapeluszy. Żeńska odmiana  tego drzewa rodzi owoce, które swoim kształtem przypominają … ananasy.


Zawsze myślałam, że ananasy powinny być żółte. Wtedy będą słodkie. I tu też myliłam się. Jest wiele odmian ananasów, o wielu kształtach i kolorach. Niektóre z nich uprawia się do celów konsumpcyjnych, niektóre tylko do dekoracji.
Czerwony, niewielki owoc ananasa – Comosus Prozenas – wygląda pięknie pośród zieleni liści i jest zdecydowanie uroczym elementem dekoracyjnym.
Natomiast nieduży, zielono-niebieskawy ananas o wdzięcznej nazwie „Pernambuco” jest uprawiany komercyjnie w Singapurze.
Na Hawajach praktycznie wyselekcjonowano jeden gatunek, który uprawia się powszechnie. Jest to „Smooth Cayenne”,  wytwarzający owoce o jednolitej strukturze i cylindrycznym kształcie.
O dojrzałości ananasa świadczy nie tylko kolor, ale również „oczka” na skórce owocu, które powinny być równej wielkości. Poza tym owoc powinien być twardy, a liście  z  „korony” powinny dawać wyciągać się bez trudu.
A oto jak przygotować ananasa do spożycia:
Należy wybrać twardy, jędrny owoc o jednolitych oczkach.
Pióropusz ananasa dobrze jest „ukręcić” (nie obciąć). Wówczas możemy go włożyć do wody i kiedy wypuści korzenie, zasadzić w doniczce.
Przy pomocy dużego, ostrego noża kroimy go wzdłuż na ćwiartki.
Do odkrojenia skórki anansa na Hawajach używamy specjalnych, zaokrąglonych noży.
Obrany ze skórki ananas powinno wypłukac się w zimnej wodzie.
Ananasa na Hawajach podaje się ozdobnie ułożonego właśnie w ten sposób.

Często posypuje się go, lekko słonawą, przyprawą Li Hing. Przyprawę tę można użyć również do posypania innych, świeżych owoców.

Od mojej przyjaciółki, mieszkanki Hawajów nauczyłam się sporządzać świetny, orzeźwiający napój ze skórki ananasa, który doskonale gasi pragnienie.

Oto przepis:
Umyte skórki od ananasa włożyć do garnka i zalać wodą w takiej ilości, aby przykryła skórki. Gotować przez około 20 minut, następnie dodać parę torebek herbaty – najlepsza z dzikiej róży – nada wówczas piękny, burgundowy kolor temu napojowi, ale może też być herbata czarna lub zielona. Gotować jeszcze przez 5 do 10 minut. Zestawić z płyty, przecedzić, dodać ewentualnie trochę cukru, miodu lub syropu z agawy. Schłodzić.
Napój ten bardzo dobrze smakuje podany z lodem.
Więcej przepisów na wykorzystanie ananasa, jak i innych egzotycznych hawajskich owoców i warzyw, do przygotowania ciekawych posiłków można znależć na  stronie Jak To się je na Hawajach . Zamieszczam je sukcesywnie. Zapraszam do odwiedzania.
Informacje tutaj podane zdobyłam podczas wizyty na plantacji Dole założonej w 1901 roku przez młodego absolwenta Harvardu: Jamesa Dole. Wycieczka była bardzo interesująca.  Wkrótce przedstawię relację z tego miejsca pełnego nie tylko ananasów ale również innych, ciekawych roślin, krzewów i drzew oraz znanego z największego na świecie i wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa,  labiryntu utworzonego ze szpalerów roślin.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s